Jak pěstovat levanduli a pečovat o ni

Levandule (Lavendula spp.) je dobře známá a voňavá trvalka s šedozelenými listy, vzpřímenými květními klasy a kompaktním keřovitým tvarem. Pochází z Evropy a lze ji vysazovat na jaře poté, co pomine riziko mrazů a půda se prohřeje. Roste mírným tempem a často každý rok přidá několik centimetrů na velikosti.

Na zahradě je levandule vynikajícím společníkem pro téměř cokoli od růží po zelí. Je to jedna z těch aromatických, šedých bylin, kterým se srnčí zvěř vyhýbá, takže je skvělou volbou jako vábnička na záhony. Levandule může být toxická pro domácí zvířata, jako jsou psi a kočky.

Péče o levanduli

Stejně jako u většiny rostlin závisí úspěch při pěstování levandule na tom, jaké podmínky pro pěstování můžete zajistit a jaké odrůdy si vyberete. Levandule snášejí mnoho podmínek pěstování, ale nejlépe se jim daří v teplé, dobře propustné půdě a na plném slunci.

Většina levandulí je označena jako mrazuvzdorná v zónách 5 až 8 USDA, ale nejedná se o dostatečně spolehlivou rostlinu pro použití jako živý plot. Reálně můžete očekávat, že se rostlinám bude dařit dobře, pokud jim bude přát počasí, ale připravte se na to, že po kruté zimě nebo vlhkém a mokrém létě může občas dojít ke ztrátě jedné nebo dvou rostlin.

I když uděláte všechno správně a vaše levandule vypadají spokojeně, rod obecně není dlouhověký a většina levandulí začíná chřadnout po 10 letech nebo dříve. Zakládejte stále nové rostliny, abyste si zajistili bohatou úrodu na další roky. Rostliny levandule jsou poměrně bezproblémové, ale při příliš vlhké půdě se mohou objevit skvrny na listech a hniloba kořenů. Mnoho rostlin navíc zahyne, pokud je jejich půda v zimních měsících příliš mokrá.

Světlo

Levandulím se daří na plném slunci, což je nejlepší způsob, jak zaručit spoustu poupat a velké, plné keře. Opravdu nesnášejí mnoho stínu (pokud vůbec nějaký), takže je nevysazujte na záhon nebo na místo v krajině, kde by byly zastíněny stromy nebo jinými velkými rostlinami.

Půda

Chudá půda podpoří vyšší koncentraci silic (a příjemných vůní), proto se šetřete s organickou hmotou a hnojivy. Levandule dávají přednost dobře propustné půdě, která je na sušší straně, takže pokud používáte tradiční směs pro květináče, nezapomeňte přidat trochu písku kvůli odvodnění. Zásaditá nebo obzvláště křídová půda zvýrazní vůni vaší levandule, zatímco pH nižší než přibližně 6,5 pravděpodobně způsobí, že levandule budou mít velmi krátkou životnost.

Zalévání

Levandule je odolná rostlina, která je po založení extrémně odolná vůči suchu. Při zakládání první levandule ji během prvního vegetačního období pravidelně zalévejte. Poté zvládnou i delší období sucha – příliš mnoho vody může vést k houbovým chorobám a hnilobě kořenů.

Teplota a vlhkost

Levandule snáší různé teploty a obvykle je to spíše vlhkost než chlad, co je příčinou úhynu levandulí. Vlhkost může mít podobu mokrých kořenů v zimních měsících nebo vysoké vlhkosti v létě. Pokud je vlhkost problémem, zajistěte, aby mezi rostlinami byl dostatek prostoru pro proudění vzduchu, a keře vždy sázejte na slunné místo. Chraňte rostliny levandule před prudkými zimními větry tím, že je zasadíte vedle kamenné nebo cihlové zdi, která jim poskytne dodatečné teplo a ochranu. Pokud žijete v oblasti, kde půda během zimy běžně zamrzá a rozmrzá, bude pro vaše levandule výhodné, když po prvním zamrznutí půdy nanesete vrstvu mulče, která ochrání kořeny.

Hnojivo

Při prvním zakládání levandulí je dobré přidat do jamky hrst kompostu. Kromě toho není u těchto rostlin přikrmování nutné a může vlastně ubírat na celkové síle vaší levandule.

Druhy levandule

Existuje mnoho odrůd levandule, z nichž každá má své vlastní výhody a přednosti. Mezi nejoblíbenější patří:

  • Anglická levandule (Lavandula angustifolia): Odrůda, která je k dispozici v několika kultivarech, včetně: „Munstead“, staromódní standard s modrofialovými květy; „Hidcote“, verze oblíbená pro své tmavě fialové květy; „Jean Davis“, jedinečná směs, která vytváří světle růžové květy.
  • Lavandin (Lavandula x intermedia): Odrůda s několika kultivary, mezi něž patří: ‚Provence‘, který je oblíbený zejména pro sušení; ‚Grosso‘, vysoce odolný vůči chorobám a voňavý standard.
  • Levandule zubatá (Lavandula dentata): Odrůda s hustými, rozložitými keři, která vytváří husté fialovomodré květní klasy, které jsou jen mírně voňavé.
  • Levandule francouzská (Lavandula stoechas): Krásná středomořská odrůda, která je kompaktní a keřovitá a má voňavé, tmavě fialové květy.

Řez levandule

Přestože se levandule pravidelně stříhají jednoduše při sklizni květů, doporučuje se trochu jarního prořezávání, aby se rostlina dobře tvarovala a podpořil se nový růst. Vyšší odrůdy levandule lze seříznout přibližně o třetinu výšky, zatímco u níže rostoucích odrůd je možné seříznout je o několik centimetrů nebo je seříznout až do nového růstu.

Pokud žijete v oblasti, kde levandule trpí zimním odumíráním, nezastřihávejte rostliny, dokud neuvidíte nový zelený růst u báze rostliny. Pokud rostliny narušíte příliš brzy v sezóně, je nepravděpodobné, že by vyvinuly nový růst.

Sklizeň levandule

Hlavním důvodem, proč je levandule tak ceněná, je to, že její květy si po usušení uchovávají svou vůni. Pro dosažení nejlepších výsledků sušení sklízejte květy v době, kdy se začínají otevírat poupata. Zavěste je v malých svazečcích vzhůru nohama na teplé místo s dobrou cirkulací vzduchu, dokud se neusuší. Kromě toho, že jsou květy levandule krásné a aromatické, jsou také jedlé. Lze je použít syrové do salátů, přidávat do polévek a dušených pokrmů, používat jako koření, péct do sušenek a vařit z nich čaj. Používejte je střídmě; trocha levandulového aroma je velmi účinná.

Rozmnožování levandule

Rostliny levandule se nejlépe množí buď řízky z měkkého dřeva (měkké, ohebné špičky výhonů), nebo řízky z tvrdého dřeva (úseky výhonů s dřevnatými stonky). Řízky z měkkého dřeva jsou k dispozici na jaře, řízky z tvrdého dřeva na podzim. Oba postupy lze provádět relativně stejně – zde je návod, jak na to:

  • Ostrým nožem odřízněte z rostliny třícentimetrový segment zdravého výhonu. Řízky z tvrdého dřeva by měly být odříznuty těsně pod hrbolkem, který označuje listový uzel. Odstraňte listy ze spodních dvou centimetrů stonku a seškrábněte slupku ze spodní části stonku podél jedné strany.
  • Naplňte malý květináč směsí pro startování semen, která byla navlhčena trochou vody.
  • Ponořte odizolovanou stranu řízku do zakořeňovacího hormonu. Zahrabte jej do směsi pro zakládání semen.
  • Přikryjte květináč igelitem a umístěte jej na teplé místo s dostatkem filtrovaného světla. Řízky z měkkého dřeva začnou zakořeňovat za dva až čtyři týdny, řízky z tvrdého dřeva o něco déle.
  • Jakmile zjistíte, že kořeny zakořenily, odstraňte plastový kryt a květináč umístěte zpět na slunné místo.
  • Rostlinu jednou týdně přikrmujte tekutým hnojivem na rostliny zředěným na 25 % síly.
  • Po dvou až třech týdnech můžete rostlinu přesadit ven nebo do většího květináče se standardní zeminou – komerční zemina pro květináče obsahuje dostatek živin, aby rostlinu vyživovala bez dalšího přikrmování.

Květináčování a přesazování levandule

Pokud není venkovní výsadba praktická, můžete levanduli pěstovat v květináčích a přemisťovat ji podle slunečních paprsků nebo ji dokonce na zimu přenést do interiéru. Přestože má levandule velký, rozrůstající se kořenový systém, dává přednost růstu v těsném prostoru. Dobrou volbou je květináč, do kterého se vejde kořenový bal s rezervou několika centimetrů, protože příliš velký květináč jen podporuje nadměrnou vlhkost.

Ujistěte se, že má nádoba na dně dostatek otvorů pro odvodnění – hniloba kořenů je jedním z mála problémů, se kterými se levandule potýkají. Kromě toho můžete levanduli zasadit do hliněného nebo terakotového květináče, který pomůže odvádět vlhkost z půdy a zabrání jejímu přemokření. Pro výsadbu používejte sypkou směs bez zeminy a nezapomeňte, že levandule pěstovaná v nádobách vyžaduje více vody než rostliny pěstované na zahradě. Dobrým pravidlem je zalévat, když se půda (nikoli rostlina) zdá suchá, a zalévat u báze rostliny, aby se omezila vlhkost na listech.

Jak zajistit, aby levandule kvetla

Když pěstujete rostlinu, která je tak ceněná pro své květy, jako je levandule, je důležité udělat vše pro to, aby bohatě kvetla. Pokud se vám nedaří levanduli přimět ke kvetení, může být na vině několik problémů.

První z nich je také nejvíce protichůdný: Půda, která je pro levanduli příliš úrodná, aby spolehlivě kvetla. Vysoce úrodná půda podporuje velký růst zeleně na úkor tvorby poupat. Pokud je to váš problém, můžete rostliny buď přemístit, nebo upravit půdu pískem nebo štěrkem, aby se provzdušnila a byla méně bohatá na živiny.

Měli byste se také ujistit, že vaše levandule dostávají denně alespoň šest až osm hodin slunečního světla, což povede k nejproduktivnějšímu kvetení. Pokud vaše rostlina nemá na svém současném stanovišti tolik světla, můžete zkrátit okolní zeleň, která ji může zastiňovat, nebo přesadit levanduli do nádob, abyste ji mohli přemisťovat a „honit“ světlo.

A konečně, zastřihávání rostliny každé jaro – i když je její velikost vhodná pro váš prostor – může vést k častějšímu (a plnějšímu) kvetení. Důvod: Stimulování tohoto procesu je pro rostlinu užitečným signálem, že by měla začít růst.

Často kladené otázky

Je péče o levanduli snadná?

Ano. Levandule jsou oblíbené pro svou snadnou péči – dobře se jim daří i při troše zanedbávání, takže pokud občas zapomínáte zalévat zahradu, mohla by to být rostlina pro vás.

Jak dlouho mohou levandule žít?

Levandule se mohou dožít až 10 let, ale jejich kvalita a růst se postupem času snižují. Udržujte svou sbírku množením, abyste se mohli postupně zbavovat starších rostlin.

Jak rychle roste levandule?

Levandule roste poměrně rychle a ročně může přibýt několik centimetrů na výšce. Přesto nové rostliny levandule vykvetou až ve druhé nebo třetí sezóně.

Pokud vás článek zaujal, podívejte se na 15 sukulentů pro začátečníky.

Pánem zahrady