Jak pěstovat rajčata
Rajčata jsou stále jednou z nejrozšířenějších potravinářských plodin na celém světě. Zemědělci po celém světě se do jejich pěstování zapojují kvůli poptávce a jejich významu v kulinářské hodnotě. Není však nic lepšího než se do toho pustit a začít pěstovat rajčata doma nebo na zahradě pro vlastní spotřebu. Hodí se to nejen kvůli kvalitě produktů, ale také kvůli zábavě z toho, že přijmete výzvu pěstování rajčat a uvidíte, jak vaše rajčátka a rostlina roste.
Co byste měli vědět než se pustíte do pěstování rajčat
Rajčata lze označit za letní rostliny, protože se jim nejlépe daří v období s delším slunečním svitem. Jejich pěstování na domácích zahrádkách je také poměrně jednoduché.
Ať už se ve vašem domě nachází kdekoli, ať už na dvorku, na balkoně nebo na střeše, můžete tam pěstovat rajčata. Tento příspěvek vám poslouží jako průvodce, který vás seznámí s některými nejdůležitějšími věcmi, které byste měli při pěstování rajčat vědět.
Ovoce nebo zelenina?
Než budeme pokračovat, je nutné, abychom si odpověděli na tuto otázku. Jsou rajčata ovoce, nebo zelenina? Rajčata jsou všeobecně považována za zeleninu vzhledem k tomu, že jsou vždy hojně zastoupena ve většině vegetariánských jídelníčků. Ale abychom to vzali technicky a biologicky, rajčata spadají do kategorie ovoce.
Stejně jako pravé ovoce se i rajčata vyvíjejí z vaječníku květu, který obsahuje semena rostliny. Základ sporu obvykle vychází z neshody mezi kuchaři a vědci, ale to neovlivní nic, co má co do činění s vaším pěstováním plodin. V celém článku je budeme pro zachování kontinuity označovat jako zeleninu.
Co je třeba vzít v úvahu, když začínáte s pěstováním rajčat
Výběr správné odrůdy
Mnoho lidí to neví, ale rajčata existují v různých odrůdách. Znalost a výběr, kterou z nich zasadit, vám pomůže udržet si náskok a pochopit, co vaše zelenina potřebuje k růstu. Než začnete s výsadbou, je nejlepší, když si určíte, které z těchto tříd se bude nejlépe dařit v oblasti, kde budete chtít zeleninu vysadit. Můžete se rozhodnout vysadit různé odrůdy současně, abyste měli zkušenost s pěstováním všech z nich. To vše záleží na vás.
Rajčat existuje více než sto odrůd a nemá smysl se stresovat tím, že všechny tyto odrůdy znáte a rozumíte jim. Podíváme se pouze na dva nejběžnější způsoby jejich klasifikace, které vám pomohou lépe pochopit, která by ve vašem prostředí nejlépe prospívala.
Tyto dvě klasifikace vycházejí z pěstitelských zvyklostí rajčat. Některá rajčata během růstu kopírují vlastnosti vinné révy. Při růstu mají tendenci plazit se po zemi, místo aby rostla vzpřímeně jako jiné rostliny. Pokud se o ně dostatečně brzy nestaráme, je velká pravděpodobnost, že se z nich stane velká hmota na půdě. Tím jsou náchylné k napadení chorobami a škůdci.
Jedná se o dvě třídy:
- Determinantní
- Indeterminantní
Hned si je probereme.
Determinantní rajčata:
Tento typ rajčat dokončí svůj růst obvykle během dvou týdnů a v tomto období všechna rajčata plně dozrají. Po tomto počátečním období zralosti rostlina ztrácí vitalitu a netvoří se nové plody. Rajčata jsou obvykle menší než rajčata indeterminantní, protože nepokračují v růstu po celou vegetační dobu. Pěstování tohoto typu rajčat je vhodné většinou tehdy, když potřebujete rajčata ve velkém na jedno použití.
Indeterminantní rajčata:
Indeterminantní rajčata se obvykle označují jako „révová“ rajčata. Na rozdíl od determinantních odrůd pokračují v růstu po celou vegetační sezónu a během ní stále uvolňují nová rajčata. Tento druh rajčat je vhodnější pěstovat pro domácí použití, protože produkují pomalý a stálý přísun rajčat k použití. Všimněte si pouze, že jejich zrání je poměrně pomalé, protože jim trvá dlouho, než dozrají.
Obě tyto třídy rajčat mají své výhody, takže výběr jedné z nich závisí v podstatě na tom, co chcete se sklizenými rajčaty dělat. Pokud potřebujete velkou úrodu k výrobě rajčatové omáčky pro skladování, pak by determinantní rajčata měla být dobrou volbou. Pro dlouhodobé domácí použití by měla být vaší volbou rajčata indeterminantní.
Proces výsadby
Rajčata patří do čeledi Solanaceae a jsou známá svou láskou ke slunci. Z tohoto důvodu si nedokážou poradit s mrazivým počasím na začátku jara. Nejlépe je vysazovat je v teplejších měsících roku, protože ostatní měsíce se pro jejich růst ukazují jako příliš chladné. Pokud se rajčata pěstují v oblastech, kde nemrzne, jsou pak docela velká, protože rostou po celý rok.Než začnete s výsadbou, nechte vzduch a půdu trochu vyschnout. Před zahájením výsadby se ujistěte, že se půda dostatečně prohřála. Někdy se může stát, že člověk spěchá s výsadbou semen v domnění, že mrazy skončily, a pak neohlášeně přijde ochlazení. Pěstování rajčat v teplejším počasí pomáhá snížit jejich náchylnost k infekcím a chorobám.
Začínáme se semeny nebo sazenicemi
Při pěstování rajčat máte dvě startovací možnosti. Buď můžete začít se semeny, nebo si koupit sazenice. Při zahájení pěstování s vlastními semeny ušetříte nějaké peníze, protože semena jsou poměrně levnější než sazenice. Navíc můžete materiály použité k zahájení pěstování používat opakovaně pro různá semena. Při použití semen máte také možnost zkoumat různé odrůdy rajčat.
Pokud se vám nechce „trápit“ s péčí o mladá semínka, můžete se pustit do nákupu sazenic. Je to jednodušší cesta. Při nákupu sazenic ve školce se zaměřte na ty, které jsou husté a bujné, ty jsou obvykle nejzdravější.
Pěstování semen
Výsadbu můžete začít tím, že začnete semínka pěstovat v interiéru. Teplota uvnitř domu je nejblíže tomu, co semena rajčat potřebují. Výsadbu můžete začít uvnitř domu jako přípravu na dobu, kdy je budete vynášet ven, až bude teplejší počasí. Nechte je v interiéru asi 3 až 6 týdnů, aby posílily. Až budou připraveny k přemístění ven, všimnete si, jak robustní a zdravé sazenice budou.Semínka rajčat můžete založit do buněčných misek, které jsou naplněné zeminou nebo substrátem pro výsadbu. Semena by měla být zabořena asi čtvrt centimetru do půdy. Použijte tužku k vyhloubení otvorů v půdě, do kterých semena umístíte. Semena umístěte asi půl centimetru od sebe. Každou jamku jemně zakryjte a lehce zalijte. V případě, že budete sázet různé odrůdy rajčat, je třeba je odpovídajícím způsobem označit.
Nádobu uchovávejte na teplém místě nebo použijte zářivku, která zajistí mírné teplo. Někteří zahrádkáři využívají elektrickou topnou rohož umístěnou pod květináč se sazenicemi, která pomáhá vytvářet teplo v případě příliš chladného počasí. To v kombinaci s malým osvětlením pomůže rostlině udržet se v teple.
Všimněte si, že klíčky se začnou objevovat během 5 až 10 dnů. Jakmile zjistíte, že rostlina přerostla svou plochu, můžete ji přesadit do velkého květináče. Čtyřcentimetrový květináč je vhodná velikost jako meziprodukt, než rajčata konečně vynesete ven.
Osvětlení
Jak již bylo zmíněno, rajčata potřebují hodně světla, aby se jim dařilo v jakémkoli prostředí. Většina zahradnických odborníků vám řekne, že potřebují asi 7 až 10 hodin světla denně, ale nikdy by to nemělo být méně než 6 hodin. Mohou přežít i při menším přísunu světla, ale výnos nebude takový, jaký by měl být.
Proto je velmi dobré vysadit rajčata zpočátku do květináčů nebo nádob. To vám poskytne možnost přemístit je z místa s nižším přísunem světla na jiné místo s lepším přísunem světla, zejména v a místech, kde je snadno zabráněno přístupu slunečních paprsků k rostlině. Rajčata můžete vysadit na vyvýšený záhon ležící na plošině s kolečky. Takto můžete rostlinu snadno přemisťovat.Pro rostlinu budete potřebovat zdroj světla, a to buď ze slunečného okna, nebo z pěstebního světla. Pěstební světla svítí spektrem, které se velmi podobá slunečnímu, a slouží k tomu, aby rostlina mohla provádět fotosyntézu i v interiéru. Zářivky patří k nejlevnějším dostupným pěstebním světlům a svou práci odvádějí docela dobře.
Pokud se chystáte umístit nádobu na okenní parapet, kam bude dopadat přímé sluneční světlo, budete ji muset v určitých intervalech otáčet, aby rostlina nezačala růst jedním směrem, ke světlu.
Výběr správných kontejnerů
Je nutné vybrat nádobu, která bude dostatečně hluboká, aby kořeny rostliny mohly bez překážek růst. Pokud chcete použít květináč, pak je nejlepší zvolit takový, který není hluboký méně než 30 cm. Hliněné květináče jsou známé tím, že snadno vysušují půdu, což může mít vliv na vaši rostlinu. Pro tuto práci může stačit dostatečně hluboký černý kbelík. Jsou lehčí než hliněné květináče a jejich držadla usnadňují přenášení, takže nemáte problém měnit polohu rostliny.
Problém s odvodněním
Dalším hlavním důvodem, proč byste měli zvážit výsadbu sazenic do kbelíku místo do květináče, je odvodnění. Do kbelíku je snazší vyvrtat otvory, aby se půda nesoucí semínka nerozmočila. Zamokření může způsobit zahnívání stonku, což je pro mladou rostlinu nebezpečné. Pokud však musíte zvolit hliněné nebo porcelánové květináče, ujistěte se, že máte k dispozici drenážní otvory. Některé z nich se vyrábějí s otvory.
Poté, co do kbelíku vyvrtáte otvory, je dalším krokem přibalení štěrku (ne vyššího než 2 cm) na dno, který napomůže procesu odvodnění. Při použití hliněných květináčů je dobré vyložit vnitřek květináče nějakým druhem plastu. Hliněné květináče mají schopnost nasáknout vodu z půdy a zanechat ji suchou.
Kompostování
Semena rajčat nejsou při výběru kompostu příliš vybíravá. Většina druhů kompostu, které najdete v zahradnictvích, vám dobře poslouží při pěstování mladých semen. Domácí kompost by byl zdarma a ideální.
Zahradní zemině nedělá dobře, když je zabalená do hliněného květináče, protože se v něm brzy zhutní a ztěžuje stékání vláhy z horní části ke kořenům. Přidáním superabsorpčních krystalků do kompostu během míchání zabráníte jejich rychlému vysychání. Absorbují vlhkost, kdykoli půdu zaléváte, a dále ji pomalu uvolňují do kompostu.
Přesazování
Až pominou mrazy, budete připraveni vynést rostlinu ven, kde stráví zbytek života. Pokud jste se o ně dobře starali, musely během doby strávené v interiéru dosáhnout značného růstu.
Ven je nepřenesete jen tak. Je nutné, abyste je nejprve nechali aklimatizovat na venkovní podmínky.
Každý den je vezměte na tři až čtyři hodiny ven. Dělejte to během slunečné části dne. Takto postupujte celý týden a další týden dobu, kterou stráví venku, prodlužte.Tím je aklimatizujete na slunce a připravíte je na delší pobyt pod ním.
Kde na zahradě umístit rostlinu rajčete
Při přesazování sazenic ven je nejvhodnějším místem pro jejich přesazení slunná část zahrady. Najděte místo, na které dopadá každý den nejméně 6 hodin slunečního světla.
Nezapomeňte, že rostlina potřebuje hodně slunečního světla k produkci živin, které budou potřeba i k produkci zdravých rajčat. Tipem je umístit je na stranu plotu nebo zdi, zejména té, která je obrácena na jih.
Kvůli problému se slunečním světlem je vhodné zvolit odrůdu rajčat, která potřebuje krátkou dobu k vytvoření úrody.
Tyto odrůdy produkují menší rajčata, která zpravidla nepotřebují k fotosyntéze mnoho světla. Větší rostoucí rajčata potřebují k získání úrody hodně slunečního světla.
Příprava půdy
Jak jsem již uvedl, rajčatům se daří prakticky v každé dobré půdě, ale pravdou je, že se jim bude dařit podstatně lépe, pokud bude půda dobře hýčkaná. O kvalitě půdy v květináči se můžete přesvědčit jen díky tomu, že jste ji namíchali, ale jinak je tomu na zahradě. Je pravděpodobné, že nemáte představu o tom, jak kvalitní půda tam je. Proto je nejlepší, když předtím, než tam rostliny přenesete, provedete několik testů.
Pokud máte nejprve podezření, že vaše půda má nevyvážené pH nebo že obsahuje příliš mnoho jílu, můžete na tom zapracovat tak, že ji zryjete a smícháte s nějakými materiály, které pomohou vytvořit rovnováhu. Promíchání půdy s nějakou organickou hmotou až do hloubky asi 12 cm v půdě by bylo velmi užitečné. Více organické hmoty v půdě by znamenalo, že si vzduch i voda snadno najdou cestu dolů do půdy.
5 tipů pro péči o rajčata
Nyní, když je vaše rostlina venku, je čas se o ni postarat. Existují různé zahradnické tipy, které byste měli u své rostliny občas provádět. Mezi ně patří např:
Prořezávání
Rajčata na révě obvykle vysílají boční výhonky mezi stonkem a listem. Pokud je občas nezastřihnete, mají tendenci odčerpávat většinu cukru, který potřebují důležitější části plodiny. Pokud by se nechaly růst, nakonec by rostlinu přetížily, což by mohlo vést ke špatnému růstu. Při prořezávání je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k odříznutí větví rostliny.
Když zjistíte, že rostlina roste příliš vysoko, můžete její vrchol zastřihnout, abyste zastavili její růst směrem vzhůru. Když to uděláte, nezbude rostlině nic jiného než dopravovat důležité živiny směrem k růstu rajčat, místo aby podporovala růst listů.
Někteří zahradníci zbavují rostliny listů od jejich základny až do poloviny výšky stonku. Je to jeden z jistých způsobů, jak zabránit vzniku plísně rajčat a získat lepší úrodu rajčat.
Kolíčkování
Když se rajčata začnou plně rozvíjet, mohou slabou rostlinu zatížit. Většina zahrádkářů využívá k zajištění opory pro rostliny rajčat klece nebo kůly. S kolíkováním byste měli začít co nejdříve, pravděpodobně ihned po jejich přesazení do venkovní zahrady.
Kůly mohou být vyrobeny z bambusu nebo dřeva. Měly by být dlouhé aspoň dva metry, aby se daly bezpečně zapíchnout do země a zároveň byly dostatečně vysoké, aby unesly váhu rostoucí rostliny.
Kůl můžete také bezpečně umístit do země před přesazením zeleniny do zahrady, zabráníte tak jakémukoli poškození, které by mohlo vzniknout na kořenech rostliny. K přivázání rostliny ke kůlu použijte motouz nebo provaz, pouze dbejte na to, aby byl pevně přivázán. Pro jednu rostlinu můžete umístit více kůlů a větve přivázat ke kůlu, který je jim nejblíže.
Případně se můžete rozhodnout postavit kolem rostliny klec. Tímto způsobem získáte více rajčat, ale jejich velikost bude výrazně menší než ta, která získáte při použití kůlu.
Rostlinu budete muset neustále zásobovat správnými živinami, které jí nemusí přirozeně dodávat půda ve vašem okolí. Rajčata vyžadují velké množství dusíku, fosforu, draslíku a potaše.
Zavlažování
Rajčata je vhodné zalévat dříve během dne, s výjimkou případů, kdy v létě panuje vlna veder. Nejlepší je zalévat ráno, protože je známo, že za teplého počasí rostliny rostou rychleji, když je venku slunce. Zalévání rostlin v pozdějších hodinách způsobuje jejich ochlazení a také zpomaluje jejich růst. Pokud zaléváte dříve během dne, mají možnost se na slunci zahřát. Zalévání rostlin pozdě večer vede vždy ke katastrofě v tom smyslu, že zůstanou mokré přes noc, což způsobuje jejich větší náchylnost k chorobám.
Jakmile rostlinu přemístíte ven, její zalévání se zvýší. Za každé dva týdny, které uplynou, se tato potřeba bude dále zvyšovat, protože budou dále růst. Ještě více vody budou potřebovat, jakmile začnou plodit rajčata.
Mezi další faktory, které je třeba při zalévání rostliny zohlednit, patří teplo, vlhkost, poškození půdy a odvodnění. Snažte se být co nejpozornější. Zkontrolujte, zda půda v okolí vašich rajčat nepatří k těm, které příliš rychle vysychají. Pokud ano, budete muset zalévat častěji. Kořeny rajčat milují hodně vody. Jedno rajče totiž obsahuje více než 80 % vody, takže je vám jasné, jak je voda pro jeho růst a vývoj důležitá.
Mulčování
Mulčování je pro rajčata jako dárek, který jim můžete nabídnout. Mulčování je jednoduše vrstva materiálu, která se nasype na půdu umístěnou kolem základny vaší rostliny. Mulčování je důležité, protože snižuje potřebu rostlinu neustále zalévat. Chrání půdu před slunečním zářením, čímž zabraňuje jejímu zbytečnému vysychání. Přítomnost mulče také pomáhá aktivovat činnost půdních organismů v půdě. Vytváří pro ně skvělé prostředí. V přítomnosti silného mulče se plevelům těžko daří vyrašit, takže mulčování pomáhá snižovat potřebu neustálého pletí.
Mulč si můžete vyrobit například ze slámy, spadaného listí nebo dřevní štěpky. Několik centimetrů silná mulčovací pokrývka pomůže ochránit kořeny rostlin. Rostlina tak bude plodit zdravější a sladší rajčata.
Doporučuje se spíše využívat mulč vyrobený z materiálu organické povahy. Ty se časem rozloží a vyživí půdu pod nimi.
Sklízení
Většina začínajících zahrádkářů si stěžuje, že neví, kdy sklízet rajčata. I pro ty zkušené to může být obtížné. Poznat, zda jsou vaše rajčata dokonale zralá, je poměrně náročné.
Nechcete, aby přezrála, a také je nechcete otrhat dříve, než jsou zcela zralá. Tyto informace vám pomohou zjistit, kdy začít rajčata trhat.
Jakmile vaše rajčata začnou opouštět zelenou barvu a začnou přijímat svou přirozenou barvu, měli byste se připravit na zahájení sklizně. Tato změna barvy však ještě stoprocentně neznamená, že je rajče připraveno ke sklizni.
Pro potvrzení si na ně můžete sáhnout. Pokud je rajče stále pevné, když ho trochu zmáčknete, pak není připraveno ke sklizni. Pokud je připraveno, mělo by být při dotyku trochu šťavnaté.
Sklizeň rajčat by se měla přirozeně provádět na konci období výsadby, pravděpodobně koncem léta. Většina rajčat, která se sklízejí před tímto obdobím, jsou ta, která se budou převážet na větší vzdálenosti. Během přepravy dozrávají.
Proces sklizně rajčat je poměrně snadný. Když jste si jisti, že jsou zralá, vezměte košík a vyndejte je tak, že v jedné ruce držíte stonek a rajče vytáhnete.
Závěr
Rajčata jsou fantastickou plodinou pro domácí pěstování. Neexistuje žádný důvod, proč byste nemohli naplnit svůj domov vůní čerstvých rajčat dozrávajících ve vinné révě přímo z vaší zahrady. Stačí dodržovat tato jednoduchá pravidla a sklidíte, co jste zaseli.
Chcete na zahrádce mít i zdravé bylinky? Přečtěte si 3 základní bylinky do vaší zahrady
Pánem zahrady
Jak pěstovat bobkovišeň
Okrasné bobkovišně jsou oblíbenou stálicí českých zahrad. Vytvoříte s nimi romantická, stálezelená zákoutí a skvěle se budou vyjímat i v živých plotech. Pojďme se mrknout na pár tipů, se kterými ...
Jak udržet kapradinu přes zimu
Zima je období, kdy je třeba udržovat rostliny při životě, aniž by se podporoval velký růst. Když kapradiny přenesete do interiéru, je třeba je nejprve ostříhat. Uprostřed ponechte silné ...