Jak uložit semínka pro další ročníky
Zbavte se dohadů o tom, jak oživit úžasnou zahradu v letošní sezóně, tím, že si nyní ponecháte semena.
Více rostlin na další sezónu
Zahradničení může být nepředvídatelné. Jedno léto můžete mít skvělou úrodu a příští rok může být úroda naprosto mizivá. Jedním ze spolehlivých a bezrizikových způsobů, jak zvýšit své šance, je sklízet semena z nejsilnějších rostlin, které právě máte.
Začněte se zdravými rostlinami
Chcete-li předat nejlepší geny, vezměte si semena z otevřeně opylovaných rostlin (ne hybridů), které jsou odolné a bez chorob. Rajčata, papriky, fazole a hrách jsou obvykle dobrou volbou pro začátečníky, stejně jako květiny s velkými, snadno vybíratelnými semeny, jako jsou slunečnice.
Sběr z rostlin se suchými semeny
Chcete-li sbírat semena rostlin se suchými semeny, jako jsou hrách a fazole, nechte lusky se semeny na stonku zhnědnout a zkřehnout. Stejně postupujte i u květních hlávek. Rozpulte je a vyjměte semena.
Sběr z rostlin s mokrými semeny
Chcete-li sklízet rostliny s mokrými semeny, jako jsou rajčata nebo dýně, sbírejte semena, když jsou plody příliš zralé, tedy když už nejsou chutné. Semena z plodů vyjměte a před sušením je opláchněte. Rozložte je v jedné vrstvě na plech. Sušte je na vzduchu, dokud nejsou tvrdá a křehká (to může trvat až 14 dní).
Skladování v chladu a suchu
Skladujte na chladném a suchém místě. Usušená semena vložte do papírové obálky, kterou jste označili odrůdou a datem. Do jara je uložte do tmavého prostředí bez vlhkosti, například do police.
Pánem zahrady
Jak pěstovat dužnatku
Dužnatky jsou jedním z nejoblíbenějších druhů sukulentů a často se objevují v sukulentních zahradách, květinových vazbách, teráriích, uměleckých dílech a dokonce i na svatebních dortech ...
Sasanky: Jaké druhy vybrat a jak je pěstovat?
Od sněhově bílé přes lehounce narůžovělou až po odstíny modré. Sasanky jsou jedny z nejoblíbenějších trvalek, které vám díky své pestré barevné škále oživí snad každou skalku. Vybrali jsme 3 druhy ...