Motýlí keř a 3 důvody, proč si ho zamilujete
Komule Davidova, letní šeřík nebo nejvýstižněji – motýlí keř. Už podle názvu si zřejmě tipnete, jaké zástupce hmyzí říše přitahuje tahle voňavá rostlina nejvíce, je ale oblíbená i pro své něžně pastelové květy a minimální pěstitelskou náročnost. Dali jsme pro vás dohromady 3 největší důvody, proč si motýlí keř zamilujete i vy.
1. Pohled, který vás dostane
Pokud máte slabost pro tradiční šeříky a je vám líto, že kvetou jen krátkou dobu, pak bude motýlí keř váš nový favorit. Celou sezónu ho budou zdobit spousty drobných květů nejčastěji v pastelově fialové barvě. Celkem je ale vyšlechtěno přes devadesát kultivarů různých tvarů i barev, a vy si tak můžete pořídit bílou, narůžovělou, vínovou, nebo dokonce dvoubarevnou variantu.
Letní šeřík je navíc plný voňavého nektaru, který přitahuje motýly z dalekého okolí. Přes sezónu tak budete mít rostlinu doslova obalenou hmyzími návštěvníky, a může vám dokonce přilákat i vzácné druhy, na které byste jen tak nenarazili.
2. Dlouhá doba kvetení a nenáročné pěstování
Běžné keře většinou nevydrží příliš dlouho rozkvetlé. Letní šeřík je ale vzácnou výjimkou – pokvete vám zhruba od července do října. Nemusíte se o něj ale bát ani v zimě, stačí ho jen přihrnout zeminou. Na jaře ho pak důkladně seřízněte, aby byl pěkně kompaktní a hustý.
Motýlím keřům se nejlépe daří na slunném stanovišti a v humózní, dobře odvodněné půdě s dostatkem vápníku. Je jen na vás, jestli ho zasadíte jako solitér a pasujete ho na hlavní hvězdu své zahrady, nebo ho vysadíte k ostatním keřům do menších skupin. Za nás je ale nejkrásnější ve společenství více komulí různých barev.
3. Dopřejte motýlům pořádnou hostinu
Věděli jste, že včely a motýli mají v přírodě čím dál méně obživy? Už delší dobu dochází k výrazné proměně krajiny, ubývá druhové pestrosti a situaci nepomáhá ani touha po minimalismu a zahrady lemované úhlednými anglickými trávníky. Ty jsou paradoxně v tuzemských podmínkách méně vhodné, než by se mohlo na první pohled zdát. Z důvodu velké potřeby po vláze se vám může totiž snadno stát, že odjedete na letní dovolenou a vrátíte se k zežloutlému trávníku s několika lysými místy.
Jak už to tak bývá, nejlepší řešení nebývá to nejradikálnější. Krátce střiženému trávníku proto doporučujeme věnovat jen část zahrádky, kterou zvládnete bez problémů obhospodařit. Zbytek plochy můžete doplnit stanovišti, které vám nabídnou spoustu barev, květů a třeba i poletavých návštěvníků.
Pánem zahrady
7 věcí, které by měl každý začínající zahrádkář vědět o pěstování rajčat
Rajčata jsou často považována za základní plodinu pro začínající i zkušené zahrádkáře. Žádný exemplář ze supermarketu se nevyrovná čerstvému rajčeti ze zahrady. Pěstování rajčat na ekologické ...
Jak chráníte rostliny živého plotu před zimním chladem?
Raději si koupíte živý plot, abyste se o ně nemuseli příliš starat. Je to tak? Alespoň to předpokládáme, kvůli pohodlí. Přijde vám vhod, že se nemusíte během chladných zim strojit na ochranu ...